تبلیغات
ورامین - فرهنگ و اندیشه - این گونه بسازیم

این گونه بسازیم

تاریخ:چهارشنبه 13 مرداد 1395-11:09 ق.ظ

امام خامنه ای : اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی، محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک می کند»

همان‌طوری که می‌دانید این روزها در زندگی ما چندین مشکل رسماً مطرح می‌باشند. از جمله آن مسائل که الان مطرح است یکی افزایش روزافزون طلاق است. باور داریم که عامل اصلی افزایش طلاق‌ها از بین رفتن عنصر تقوا است. در زندگی قدیم نواقص و مشکلات بیشتری وجود داشت، ولی در عین حال عنصر ایمان و تقوا بسیاری از آن مشکلات را حل می‌کرد، ولی ما امروز این عنصر را از دست داده‌ایم و با اینکه وسایل زندگی بهتر است با مشکلات بیشتری مواجه هستیم و حالا می‌خواهیم در همین مسئله افزایش طلاق مثلاً به زور افزودن قید و بند قانون برای مردان و یا زنان، به زور مقررات، به زور دادگستری، به زور قوه مجریه، با تغییر قوانین و مقررات از عدد طلاق‌ها بکاهیم، و این شدنی نیست. نمی‌خواهیم از قانون فعلی دفاع کنیم، حتماً نواقصی دارد، ولی آیا مردم طبق همان قانون رفتار می‌کنند و فساد پیدا می‌شود؟ و یا علّت فساد این است که حتّی به همان قانون هم عمل نمی‌شود؟ کسی برای خود حدّی و برای دیگران حقی قائل نیست.

باید تدابیر عملی اندیشید و باید دید چه طرز عملی مردم را نسبت به فلان کار نیک تشویق می‌کند و مردم را از فلان عمل زشت باز می‌دارد. ما معتقدیم باید در علل و موجبات عیب‌های جامعه فکر کنیم، به موجبات عدم توجه به تولید ملّی فکر کنیم و راه چاره را بدست آوریم.

امام خامنه‌ای می‌فرمایند:

«در اینکه گفتیم اقتصاد مقاومتی بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور است شکی نیست. امّا معنای آن این نیست که ناظر به مشکلات کنونی کشور است که یک مقداری از آن مربوط به تحریم است، یک مقداری از آن مثلاً مربوط به غلط بودن فلان برنامه است نه، این مال همیشه است. اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی، محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک می کند.[1]»

ما امروز دنبال استقلال اقتصادی هستیم؛ دنبال رها شدن کشور از وابستگی به نفت هستیم. امروز می‌خواهیم در وضع اقتصادی کشور ترتیبی داده شود که پایین آمدن فلان مقدار از قیمت یک بشکة نفت، نتواند در کشور ما این همه تأثیر بگذارد. این کارها چگونه ممکن است؟ اگر ما بخواهیم خودمان را از نفت بی‌نیاز کنیم، غیر از این است که باید به محیط کار، به جامعة کارگری، به مسالة کارگاه‌ها و به مسالة آموزش کارگران، اهتمام ویژه‌ای بشود؟

امروز اگر کارگر ایرانی با همه وجود، با وجدان کار، با احساس مسئولیت، با ابتکار و خلّاقیّت، و با احساس اینکه ثوابی را بجا می‌آورد، کار بکند که می‌کند و نتیجة آن را در اختیار ملّت خود قرار بدهد، ما به آن هدفی که از اوّل اعلام کرده‌ایم یعنی هدف نه شرقی و نه غربی، که معنایش عدم وابستگی به قدرت‌هاست خواهیم رسید؛ والا این طور نخواهد شد. یکی از تفاوت‌های فرهنگ جهادی نسبت به سایر فرهنگ‌های سازمانی در میزان تلاش و جدیت آن است. روحیه تلاش و ایثارگری تبلور فرهنگ جهادی است. از قول پیغمبر نقل شده است: «رحمت خدا بر آن کسی است که کاری را انجام می‌دهد، محکم انجام بدهد، متقن انجام بدهد...»

ملّت ایران، عزّت و سربلندی خود را از استقامت و خودباوری و نفی خودباختگی بدست آورده است. اعتماد و اتکاء به نفس، در همة تلاش‌های علمی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ما، ترسیم کنندة خط و جهت اصلی است. ما به برکت همین خودباوری که امام خمینی راحل آموخت‌مان، توانستیم کشور ویران و عقب افتادة دوران پهلوی را که در طول هشت سال جنگ تحمیلی ویرانه‌تر شده بود، بازسازی و از رونق و نشاط سازندگی برخوردار کنیم.

امام خامنه‌ای می‌فرمایند:

«چهار خصوصیت اصلی انقلاب که عبارت است از استقلال، آزادی، خودباوری و پیشرفت، پایه‌های مستحکمی است که علی‌رغم همة مخالفت‌ها و دشمنی‌ها، انقلاب در این مملکت پایه‌گذاری کرد. این چهار رکن اساسی انقلاب به برکت اسلام و زیر پرچم اسلام بوده است. اگر اسلام نبود، استقلال و آزادی و خودباوری و پیشرفت به دست نمی‌آمد؛ اینها را اسلام به ما داد؛ اینها موهبت اسلام است.[2]»

امام خمینی (ره) می‌فرمایند:

«بر دولت‌ها و همه دست‌اندرکاران است، چه در نسل حاضر و چه در نسل‌های آینده، که از متخصصین خود قدردانی کنند و آنان را با کمک‌های مادی و معنوی تشویق بکار نمایند؛ و از ورود کالاهای مصرف‌ساز و خانه برانداز جلوگیری نمایند؛ و به آنچه دارند بسازند تا خود همه چیز بسازند.[3]»

در فرهنگ جهادی خدمتگزاری به مردم جزء نعمت‌های بزرگ خداوندی شمرده می‌شود. صنعت‌گران نیاز به هل دادن ندارند، اینها خودشان مسیر را روی پای خود و با تکیه بر توان خود می‌پیمایند و تنها اگر موانع را از پیش پای ایشان بر داریم و نگذاریم که در مسیر پیشرفت بی‌دلیل متوقف یا کم سرعت شوند، بهترین کمک را به آنها کرده‌ایم.

به نظر می‌رسد که حمایت هدفمند، مدّت دار و هوشمندانة حاکمیت از برخی فعّالیّت‌های اقتصادی، یکی از عناصر اقتصاد مقاومتی باشد. ایالات متحده آمریکا که خود از بنیانگذاران اصلی سازمان تجارت جهانی است، بارها قوانین این سازمان را نقض کرده تا واحدهای تولیدی داخلی اش ضربه نخورند. ژاپن که امروز یکی از واردکنندگان عمده محصولات کشاورزی در جهان است، با این حال هیچ وقت از حمایت کشاورزی و کشاورزان خود دست نکشیده است. این کشور با اتکاء به اصول چهارگانة «واردات مواد خام از خارج»، «تولید کالا در کشور»، «مصرف کالای تولیدی کشورشان» و «صادرات تولیدات‌شان»؛ نه به فکر فروش مواد خام و سرمایه خدادادی و زندگی مرفه هستند و نه برنامه‌های رفاهی را در اولویّت قرار داده‌اند، بلکه همواره بر کمبودهای خود تأکید و برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند با عدم اتکای به بیگانه، مبارزه‌ای مثبت و بنیادی داشته باشند.

پنج ویژگی بین دو مفهوم خوداتکایی و پایداری و استقامت نزدیک به هم هستند:

ü      ساده زیستی

ü      مسئولیت‌پذیری

ü      رعایت و محترم شمردن

ü      التزام و تعهد کاری

ü      خلّاقیّت

همة ملّت ایران باید خود را موظف و مکلف بدانند به این 5 ویژگی در جهت اقتصاد مقاومتی؛ سرکوب تحریم‌ها و دشمنان ایران و اسلام. رهبری می‌فرمایند:

«همه باید دست به دست هم بدهند. این کشور سرمایه‌های انسانی فراوانی دارد؛ سرمایه‌های مادی فراوانی هم دارد. با سرمایه‌گذاری لازم، با برنامه‌ریزی درست و متین و با پشتکار و جدیت، ما خواهیم توانست در مدّت یک برنامة مشخص، کاری بکنیم که دیگر کشور در عرصة اقتصادی دنیا، از تحریم اقتصادی هیچ باکی نداشته باشد. این وظیفة ملّی ماست، باید انجام بدهیم.[4]»

می‌دانیم گروهی این افکار و این آرزوها را بیهوده و غیرعملی می‌دانند. به عقیده آنها سر و سامان دادن به وضعیت کشور در این عصر و زمان چیزی شبیه زنده کردن مرده و لااقل نجات دادن یک بیمار محکوم به مرگ است. امّا ما درست در نقطه مقابل فکر می‌کنیم، ایران را از لحاظ هسته اصلی، زنده می‌دانیم و عقیده داریم فقط غل و زنجیرهایی به دست و پای این کشور زنده و فعّال بسته شده و باید او را از قید و زنجیرها آزاد کرد. رهبری می‌فرمایند:

«در جنگی که در سال 1359 در این کشور رخ داد، همة این حوادث ممکن بود. آنهایی که می‌خواستند قطعه‌ای از خاک ایران را از ایران جدا کنند، هدف‌شان فقط این نبود که ایران را از آنچه که هست، قدری کوچک‌تر کنند. هدف این بود که این ملّت را برای قرن‌ها حداقل یک قرن، دو قرن با احساس حقارت سر جای خود بنشانند؛ و در مردمی که جرات کرده بودند مقابل امپراطوری عظیم استکبار جهانی قیام کنند؛ بر خلاف همة عرف‌های بین‌المللی، یک حکومت صد در صد مردمی را که به هیچ قدرتی در دنیا باج نمی‌دهد، سر کار بیاورند، روحیة شجاعت و خودباوری را بمیرانند. آنچه که برای آنها غایت مطلوب بود، این بود؛ و این می‌شد. اگر آن کاری که رزمندگان کردند، آن کاری که خانواده‌ها کردند، آن کاری که بسیج عمومی ملّت کرد، آن کاری که گزارشگران این صحنه‌های شرف کردند و در مقابل چشم مردم قرار دادند و آن کاری که آن سلسله‌جنبان همة این افتخارها کرد؛ نمی‌بود، همین می‌شد؛ تردید نداشته باشید.[5]»

بیش از 30 سال است که ما در تحریم هستیم و به نقل از امام خامنه‌ای باید از آمریکایی‌ها در این بخش، تشکر کنیم. اگر ما را تحریم نمی‌کردند، ما امروز به این هستة قدرتمند از علم و پیشرفت و شور ملّی نمی‌رسیدیم.[6]

حرف پایانی از رهبر معظم نقل می‌کنیم که توصیه می‌فرمایند:

عزیزان من! یک نکتة اساسی وجود دارد که همه باید آن را به خاطر داشته باشند. یک کشور اگر بخواهد آزاد و مستقل و بدون وابستگی و تبعیت از قدرت‌های ظالم عالم زندگی کند، به ایستادگی احتیاج دارد.[7]

عزیزان من! هرچه می‌توانید، خودتان را با علم و عمل بسازید. دوران جوانی شما مثل دوران جوانی نسل قبل از شما، دوران تعیین کنندة سرنوشت تاریخی این ملّت است. نسل قبل از شما اگر تنبلی می‌کرد، اگر در خانه می‌نشست و اگر لاابالیگری را پیشة خود می‌ساخت، ملّت ما غرق در فساد وابستگی و ذلّت فرودستی نسبت به آمریکا باقی می‌ماند. آن نسل ایستاد، انقلاب را پیروز کرد، جنگ را پیروز کرد و از هویّت ملّی و شخصیت ملّی دفاع جانانه‌ای نمود. امروز هم نوبت نسل جدید است.[8]

 

بخشی از کتاب : درآمدی بر حضور جهادی برای خودکفایی اقتصادی

اثر : خسرو اسفندیاری صفا ـ حبیب الله صفا ـ حمید رضا خداپرست

ناشر : انتشارات نظری

http://www.nashrenazari.com

 

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است


 [1] بیانات در حرم مطهر رضوی 01/01/1393

[2] بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران 24/11/1382

[3] وصیت‌نامه حضرت امام خمینی (ره)

[4] بیانات در دیدار مردم شهرستان نورآباد ممسنی 15/02/1387

[5] بیانات در دیدار هنرمندان دفاع مقدس 06/07/1379

[6] بیانات در دیدار با جمعی از اعضای بسیجی هیات علمی دانشگاه‌ها 02/04/1389

[7] بیانات در دیدار با جمعی از آزادگان، جانبازان و خانواده های شهدا 27/05/1377

[8] بیانات در دیدار با جمعی از جوانان اهواز 08/05/1382


مقالات مرتبطداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo