تبلیغات
ورامین - فرهنگ و اندیشه - مصاحبه با پژوهشگر و نویسنده آثار الگوهای کاربردی در حوزه مدیریت و اقتصاد

مصاحبه با پژوهشگر و نویسنده آثار الگوهای کاربردی در حوزه مدیریت و اقتصاد

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-09:54 ب.ظ

  


index

خبرگزاری اطلاع نیوز با توجه به نامگذاری سال ۱۳۹۵ به عنوان اقتصاد مقاومتی , اقدام و عمل توسط  مقام معظم رهبری و بررسی آثار یکی از نویسندگان بزرگ کشور که با پژوهش در حوزه طراحی و ترسیم الگوهای اقتصادی عملکرد دارای آثاری ارزشمند دراین حوزه می باشند , به مصاحبه با این نویسنده که دارای آثاری با جاذبه های بین المللی می باشند پرداخت.

در همین رابطه خبرنگار  اطلاع نیوز در مصاحبه با ایشان و طرح سوالاتی چند به بررسی دیدگاه ها و برنامه های آینده این نویسنده در کشور پرداختند.

جناب آقای لاسمی ضمن تشکر از قبول دعوت ما جهت شرکت در این مصاحبه حضوری خواهشمند است با پاسخ به سوالات مطرح شده ضمن معرفی آثار خود ,ما را با برنامه های آینده خود در مسیر ادامه تالیف آثار ارزشمند آشنا کنید.  

به عنوان اولین سوال: می توانم از جناب عالی خواهش کنم که برای ما توضیح دهید شروع فعالیت های حرفه ای شما از چه زمانی بوده است ؟

 بنده فعالیت خود را در سال ۱۳۶۹ با بررسی نقش تاثیرگذار ابزارهای بهبود بر فرآیند برنامه ریزی تولید در یکی از مجموعه های صنعتی آغاز نمودم . در آن زمان پس از مطالعات بسیار بر روی ابزارهایی که می توانست در مسیر بهبود کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید تاثیرگذار باشد سعی کردم تحقیقاتی گسترده را بر روی شیوه های مدیریتی بهبود آغاز کنم و پس از مدتی دراین رابطه به نتایجی ارزشمند رسیدم . نتایجی که توانست ضمن کاهش زمان تولید , آثار مناسبی را در بهبود روند تولید محصولات و کاهش قیمت تمام شده کالای ساخته شده از خود به منصه ظهور گذارد. این روند ادامه داشت تااینکه در سال ۱۳۷۷ با ارسال سه مقاله تحقیقاتی که محصول مطالعات بنده بر شیوه های مدیریتی بهبود بود به ساز مان بهره وری آسیا در کشور کره جنوبی , توانستم نتایج مطالعات خود را درقالب این سه مقاله برای سازمان بهره وری اسیا (APO) ارسال کنم . از سال ۱۳۷۸ به بعد نیز با توجه به شروع آموزش های تخصصی خود در برنامه توسعه مدیران اجرایی در یکی از مجموعه های معظم صنعتی و موفقیت در اجرای چند پروژه مدیریتی بهبود در مجموعه های صنعتی موفق به کسب نتایجی ارزشمند شدم . نتایجی که بر روند مطالعات و دامنه آن به صورتی گسترده تاثیرگذار بود و علاقمندی بنده به تحقیق , مطالعه و اجرای برنامه های بهبود در حوزه های تخصصی برنامه ریزی استراتژیک , مدیریت کیفیت و ترسیم الگوهای بهبود بیشتر نمود.

سوال : در طی این سال ها با چه دستاوردهایی مواجه بودید و نتایج آن را چگونه در اختیار سایر پژوهشگران قراردادید؟

سوالی جالب و پرمغز است . بنده , شخصا اعتقاد دارم که انسان در صورت دستیابی به موفقیت می باید نتایج حاصله از پژوهش های خود را درقالب دستاوردهای آن پژوهش ثبت نماید. نتایجی که باانتقال به سایر افراد و پژوهشگران در عصر حاضر و یا نسل های بعد بتواند موجبات توسعه و تکامل فرآیند پژوهش در آن حوزه خاص و ارتقای سطح دانش بشری را فراهم آورد.  بنده در طی قریب به بیش از سی سال فعالیت خود در عرصه مشاوره , طراحی و پیاده سازی پروژه های بهبود در سطح مجموعه های صنعتی و برخی دستگاه های اجرایی کشور با چالش های بسیاری در مسیر اجرای برنامه های بهبود مواجه بوده و همواره دراین مسیر علیرغم اجرای برنامه های بهبود و توسعه آن در سطح دستگاه های بهره بردار از خدمات مشاوره ای خود با نتایجی ارزشمند در اجرا مواجه شدم . نتایجی که بنده را برآن داشت تابا هدف ایجاد نگرشی جدید در حوزه های مورد نظر با رویکرد انتقال دانش کسب شده , آن را درقالب کتاب ها و آثار خود به جامعه بهره برداران از آثار خود قرار دهم . رویکردی که از جمله شواهد آن را می توان درمقالات , کتاب ها و آثار به چاپ رسیده توسط اینجانب مشاهده نمود.

سوال : با توجه به بررسی هایی که داشتیم متوجه شدیم که جنابعالی تاکنون موفق به چاپ ۴ کتاب ارزشمند مدیریتی شده و سه مجموعه بزرگ تخصصی را نیز در مرحله آماده سازی دارید . آیا می توانید دراین رابطه بیشتر توضیح دهید؟

بنده همواره در طی سالهای فعالیت خود در مجموعه های صنعتی و یا برخی دستگاه های اجرایی همواره سعی می کردم تا نتایج و یافته های خود را در بهره برداری از الگوهای کاربردی ثبت نمایم . نتایجی که همراه با افزایش دامنه تحقیقات بنده توانست منجر به چاپ آثاری شود که جناب عالی بدان اشاراتی داشتید . بنده قبل از چاپ کتاب اول خودم , همواره درقالب تدریس در پروژه های عملیاتی و یا دوره های آموزشی از جزوات تخصصی که خود تهیه می کردم استفاده می کردم و دراین مسیر مقالات و جزواتی را در حین اجرا آماده نمودم , ولی فعالیت حرفه ای من در چاپ کتاب با ارائه اولین اثر « کتاب برنامه ریزی استراتژیک ومدیریت عملکرد ORISE » آغاز شد . رویکردی که رفته رفته بنده را به صورتی کاملا متمرکز و علاقمند به سمت تالیف آثاری تخصصی در حوزه مدیریت واقتصاد سوق داد. همان گونه که توسط جناب عالی اشاره شد تاکنون ۴ مجموعه تخصصی توسط اینجانب به چاپ رسیده است و سه مجموعه تخصصی دیگر نیز در مراحل آماده سازی , چاپ و نشر می باشد .

سوال : شما دربیانات خود اشاره به اولین کتاب خود داشتید . کتابی که با جاذبه های خاص خود درسطح داخل و خارج از کشور مواجه بود و به رویکردی جدید در کشور می پرداخت . دراین رابطه بیشتر توضیح دهید؟

کتاب برنامه ریزی استراتژیک ومدیریت عملکرد ORISE که نوسط انتشارات نظری منتشر شده است به پدیده ای نو در توانمندسازی سازمان می پردازد , از جمله آثاری است که درحال حاضر تنها نسخه تالیف دراین زمینه در کشور می باشد . این مجموعه که به ابزاری جدید در حوزه برنامه ریزی استراتژیک وترسیم الگوهای اقتصادی عملکرد می پردازد از جمله آثاری است که قصد دارد مخاطبان خود را با ابزاری جدید در حوزه ارزیابی , تحلیل و مدیریت عملکرد آشنا کند. در این کتاب با توجه به نقش اساسی و تاثیرگذار فرآیند ارزیابی عملکرد درسازمان , به ویژگی های بهره برداری از ابزاری می پردازد که علیرغم بهره مندی از جدیدترین متدولوژی و قابلیت های بالای انعطاف در ارزیابی و تحلیل عملکرد کار کنان در سازمان , از توانائی های خاص خود جهت تامین اطلاعات پیش نیازی برای ترسیم الگو و پیاده سازی یازده ابزار توانمندسازی سازمانی دیگر نیز برخوردار می باشد.

سوال : شما در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری ایبنا , با اشاره به این قابلیت مدل ORISE ( مادر یازده ابزار توانمندسازی سازمانی ) به معرفی سایر ظرفیت های این کتاب پرداختید . آیا می توانم درخواست کنم به اجمال در این رابطه برای ما توضیحاتی داشته باشید؟

بنده دراین کتاب با اشاره به یک الگوی زیرساختی (بنیادی) به ابزاری پرداخته ام که از انعطاف بالا در ایجاد بستر زیرساختی برای ابزارهای توانمندسازی سازمانی در یک محیط اجرا در قالب نسخه بومی شده برخوردار است . رویکردی که هم می تواند آثار خود را دربرنامه ریزی , ترسیم الگو واجرای پروژه های بهبود درحوزه سرمایه انسانی سازمان نشان دهد , و هم در سایر حوزه ها . حوزه هایی همچون برنامه ریزی استراتژیک وترسیم الگوهای اقتصادی عملکرد , ایجاد بستر مناسب برای اجرای برنامه های توسعه ظرفیت های اقتصادی , اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در بخش دستیابی به اقتصادی دانش بنیان و سایر زمینه ها که می تواند از الگوی زیرساختی برنامه ریزی استراتژیک ومدیریت عملکرد الگوی ORISE بهره مند شود .

سوال : شما در سخنان خود اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی داشتید . آن گونه که ما مطلع شدیم , شما دارای آثاری ارزشمند همچون نقشه راه بزرگ در این حوزه می باشید . برای ما در رابطه با این کتاب بیشتر توضیح دهید؟

البته بنده در مطالب خود اشاره کردم که اجرای برنامه های تحول در حوزه های اقتصاد و یا مدیریت نیازمند بهره برداری از ابزارهایی می باشد که هرکدام به نوبه خود از نقشی تاثیرگذار در اجرای پروژه های بهبود برخوردار می باشند. برنامه ریزی و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور با رویکرد بهره برداری از یک اقتصاد دانش بنیان از جمله اصولی است که بنده بدان اعتقاد دارم و تصور می کنم با اجرای این سیاست ها , چه در شکل کلان و چه درشکل دستگاهی , کشور با آثار و دستاوردهایی مناسب در حوزه اقتصاد و مدیریت آن به سمت بهبود مواجه خواهد شد. از همین رو با به رشته تحریر در آوردن « نقشه راه بزرگ » قصد داشتم تا گفتمانی مناسب را دراین رابطه درکشور ایجاد کنم و به گونه ای تخصصی به آن بپردازم .

نقشه راه بزرگ از جمله آثاری است که با ایجاد نگرشی نو در ایجاد و بهره برداری از یک شیوه مدیریتی برنامه ریزی و توسعه تحول در حوزه اقتصاد , جامعه بهره برداران را با شیوه ای نو در معماری راهبردی تحول در حوزه اقتصاد آشنا می کند. شیوه ای که با تاسی به الزامات ۲۴ گانه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی , کلیه مدیران برنامه ریز و تصمیم ساز کشور را با ابزارهایی آشنا می کند که بهره برداری از آن ها می تواند در مسیر برنامه ریزی و اجرای موثر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.

سوال : شما در بیانات خود اشاره به شیوه هایی داشتید که در صورت توجه مسئولین می تواند موجبات تحول درحوزه اقتصاد و مدیریت آن را را فراهم آورد . آیا در کتاب نقشه راه بزرگ به طور کامل به این شیوه ها پرداخته شده است ؟

در کتاب نقشه راه بزرگ , همان طور که از نام آن مشخص است , بنده قصد دارم مخاطبان خود را با الگویی آشنا کنم که بیان از نیازمندی های اقتصاد به بهره برداری از ابزارهایی نو دارد . ابزارهایی که ضمن توانمندسازی حوزه های اقتصادی در شکل کلان و دستگاهی از ظرفیت های بالای توسعه نیز برخوردار می باشند. به نظر بنده ما زمانی می توانیم به مقاوم سازی اقتصاد خود در کلیه لایه ها بپردازیم که در یک شکل صحیح معماری راهبردی تحول به معالجه ریشه ها بپردازیم . معالجه ای که نیازمند بهره برداری از ابزارهایی می باشد که دراین مسیر از توانایی لازم برخوردار می باشند . به همین علت کتاب نقشه راه بزرگ شروع یک جریان فرهنگی می باشد . جریانی که با آثار بعدی بنده با رویکرد پرداختن به برنامه جامع تحول دراقتصاد دستگاهی و برنامه جامع تحول در شکل کلان اقتصاد کامل می شود.

سوال : در پاسخ به سوال قبلی جناب عالی اشاره کردید که کتاب نقشه راه بزرگ شروع یک جریان فرهنگی می باشد . جریانی که می تواند مخاطبان را با ابزارهای موثر اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آشنا کند . منظور از یک جریان فرهنگی چیست ؟

منظور بنده از یک جریان فرهنگی به مفهوم توسعه فعالیت های فرهنگی در زمینه ایجاد یک گفتمان علمی وموثر در مسیر ترسیم الگو و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور می باشد.  این رویکرد که در شعارسال ۱۳۹۵ توسط مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتی , اقدام و عمل » نیز برآن تاکید گردیده است بیان از ضرورت ایجاد یک جریان فرهنگی جهت افزایش سطح آگاهی و شناخت جامعه با الگوی اقتصاد مقاومتی و چگونگی نحوه اجرای آن دارد.

بنده چاپ و انتشار کتاب نقشه راه بزرگ را که خوشبختانه با استقبال مناسبی نیز مواجه بوده است شروع یک فرآیند گفتمان سازی می دانم . گفتمانی که کلیه اقشار اعم از پژوهشگران , سیاست گذاران و تصمیم سازان را با ابزارهایی آشنا می کند که از ظرفیت های بالای اجرا برای پیاده سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور برخوردار است .

دراین مسیر بنده نیز با توجه به برنامه ریزی قبلی , ضمن ترسیم الگو در کتاب نقشه راه بزرگ قصد دارم با پرداختن به شیوه های اجرا و بهره برداری از ابزارهای معرفی شده در کتاب مورد نظر , در ادامه ضمن گسترش دامنه تاثیر این کتاب « نقشه راه بزرگ » به مفاهیم تخصصی در حوزه ترسیم الگو در دو مقطع ارزشمند اقتصاد کلان و اقتصاد دستگاهی در دو مجموعه مجزا بپردازم . مجموعه هایی کاملا تخصصی که با تمرکز بر یک دامنه خاص ( اقتصاد دستگاهی و یا اقتصاد کلان ) به چگونگی نقش تاثیرگذار این دو بر یکدیگر در مسیر اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور می پردازد .

سوال : آیا دراین مصاحبه ما می توانیم با این دو مجموعه و کاربردهای آن آشنا شویم ؟

بنده در گذشته اشاره کردم که در ترسیم الگوی اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابتدا می باید به ترسیم راهبردها , برنامه ها و اقدامات مورد نظر دراین رابطه پرداخت. رویکردی که با مطالعه کتاب نقشه راه بزرگ بدان می رسیم . ولی در برنامه ریزی اجرا بر پایه الگوی ترسیم شده دراین کتاب ما نیازمند بهره برداری از منابع و مراجعی می باشیم که بر چگونگی نحوه اجرا در دوشکل دستگاهی و کلان اقتصاد درکشور تمرکز دارد . از همین رو من با ارائه دو مجموعه « برنامه جامع تحول دراقتصاد دستگاهی » و « سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی _ ظرفیت ها , الگو و برنامه توسعه توانمندی های اقتصادی کشور » قصد دارم تا با گسترش دامنه فرهنگی تاثیر الگوهای ترسیم شده درکتاب نقشه راه بزرگ , مخاطبان محترم خود را با ظرفیت ها و شیوه های بهره برداری از این الگوها آشنا کنم .

به عنوان سوال پایانی خواهشمند است برای ما از برنامه های آینده خود و آثاری که قصد دارید به آن ها بپردازید مطالبی را ارائه فرمائید . مطالبی که ما را با افق دید شما نسبت به آینده آشنا می کند؟  

بنده در حال حاضر از این که خداوند فرصتی داد تابتوانم نتایج مطالعات , تحقیقات و تجربیات قریب به بیش از سی سال فعالیت خود را در قالب آثاری ارزشمند به جامعه عرضه کنم خرسند م و مراتب شکر آن را نیز به در گاه خداوند متعال به جا می آورم . اگر بخواهیم در رابطه با آینده ای که برای آثار خود در نظر گرفته ام صحبت کنم . شاید بتوان آن را دریک جمله خلاصه کرد که « دانش بشری هیچ مرزی نمی شناسد و من در ادامه حیات خود همواره در مسیر توسعه به تالیف آثاری ارزشمند می پردازم » . امیدوارم که این آثار از ظرفیت های لازم برای توسعه دانش بشری و معرفی آن به سایر پژوهشگران و مراکز پژوهشی در سطح جامعه جهانی برخوردار باشد.

اگر در رابطه با موضوعات تخصصی که قصد دارم در آینده پیرامون آن ها به مطالعه , تحقیق و نگارش آثار بپردازم می خواهید اطلاعاتی در اختیار داشته باشید , می توانم به یکی از ارزشمندترین آثار خود اشاره کنم. رویکردی که تصور نمی کنم در حال حاضر در کشور موجود باشد و یا حتی تا زمان چاپ و انتشار این کتاب نیز به آن پرداخته شود . کتابی ارزشمند با عنوان « طراحی و ایجاد کلینیک حل مسئله در سازمان »که قصد دارم آن را در دوجلد به رشته تحریر در آورم.

در پایان از اینکه وقت ارزشمند خود را دراختیار ماگذاردید تشکر می کنم و از خداوند متعال برای شما آرزوی موفقیت دارم .

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo